Arény hrdinov.

Autor: Vladimír Hotár | 7.4.2014 o 12:48 | (upravené 7.4.2014 o 12:56) Karma článku: 7,23 | Prečítané:  358x

Za čias ríše Rímskej bola taká obyčaj, že chudobne-slobodný plebs, nemajúc do čoho pichnúť dostával od štátu chlieb a hry. Chleba akurát toľko, aby hladom nepomrel a mohol sa z času na čas pridať do davu jasajúceho, či rozzúreného. Ale hry, hry už boli iné žúžo!

Teda, on tie hry vlastne neplatil štát, ale cisár. A čim boli hry zábavnejšie, tým bol cisár milovanejší. Tí najmilovanejší neváhali z pokladne vytriasť i posledný sestercius, aby sa na nich láska ľudu nemračila.

No a čo my dnes? Občania davoví, atóm sme rozbili, záhady hviezdnej oblohy rozlúskli, ale s chlebom je to akosi nápodobne. A hry? Škoda reči. Cisári nás prestali zabávať. Načim by bolo fajn civilizáciu moderne poposunúť vpred a zobrať si z histórie to dobré. Ako? No predsa hrami!

Tak si len predstavte, keby povedľa dedinských štadiónov vyrástli malunké arény. Len také ohrádky z neohobľovaných dosák. V nich zápasia dedinskí adepti na starostu, sporo odetí v bedrových rúškach, nech si aj ženy prídu na svoje. Jeden, ten silnejší, v ruke zväzok reďkoviek. Druhý, slabší, nech sa váhová nerovnosť vyrovná, ozbrojený dlhým pórom. A už to sviští, už sa režú, gladiátori, póry a reďkovky dopadajú na spotené plešiny. Cieľom nie je súpera usmrtiť, sme predsa humanisti. Stačí obhájiť titul alfa-samca. Výhrou nech je šťastlivcovi týždenné starostovanie, ľud sa chce zabávať častejšie.

Čim, väčšia obec, tým väčšia ohrada. Okresné mestá už majú pravé kamenné arény. Aj duelanti, vybičovaní vidinami slávy a bohatstva svojho kraja, vypľujú hoc i dušu. Bratislava jest veľké mesto, parlament sme zbúrali, miesto neho veľké koloseum postavili, aké bájne v ňom zápasy. Davy jasajú. Dnes nastupuje rachitický Figeľ v prilbici s chocholom a v plášti zdobenom veľkým zlatým krížom, proti adonisovi Kaliňákovi. Niektorým ženám, keď ho vidia potretého olivovým olejom padne nadšením i tóga na zem.

Toto všetko je ale nič proti svetovej lige. V suknici z trávy krytý vysokým bambusovým štítom nastupuje bojovník Obama proti Putinovi v kožušinke. Státisíce fanúšikov na oboch stranách freneticky jačia, mažoretky si idú boky vykrútiť a nenápadný predavač, chytro predáva svoje párky. Dnešný duel rozhodne, v koho réžii sa budú na celý týždeň obchodovať svetové zásoby plynu. Víťaz má ako bonus právo zorganizovať malú vojnovú výpravu. Podmienkou je len to, že ju musí hradiť z vlastných zdrojov a spolubojovníci sú neplatenými dobrovoľníkmi.

Prosím prosím, zložme sa im na prvú arénu. Dám aj stováša. Možno sa ujme.

 

 

post scriptum en francais ...a tak Nicolas Sarközy vesloval v nafukovačke spotený sám, proti vetrom i dažďom, ku brehom Líbye, vykrútiť krk terorizmu. Osobne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mika svoju kapacitu podľa SNS vyčerpal. Nahradiť by ho mohol Rezník

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.


Už ste čítali?