Krátky test výrokovej logiky na sviatky.

Autor: Vladimír Hotár | 19.4.2014 o 14:02 | (upravené 19.4.2014 o 14:26) Karma článku: 7,76 | Prečítané:  971x

Keď ste si len na krátku chvíľu odskočili od vyfúkavania vajec, či máte pomúčenú ruku a enter teraz stláčate iba malíčkom, istotne sa spolu s Vladimírkom potešíte drobnému spestreniu predpríprav na oblievačku, prostredníctvom krátkeho testu logiky, ktorý na Vaše obrazovky priniesla sieť predajní Džuzeppe.

Predajňa Džuzeppe, Nobelovo námestie, Bratislava.Predajňa Džuzeppe, Nobelovo námestie, Bratislava.Vladimírko

Logika je veda, ktorá sa zaoberá usudzovaním, pravdivosťou, dokázateľnosťou a vyvrátiteľnosťou. Základom výrokovej logiky je výrok, ktorým je každá oznamovacia veta, ku ktorej môžeme priradiť jej pravdivostnú hodnotu. Čislom 1 označujeme pravdu, t.j., keď výrok platí, napríklad: Vladimírko je super = 1. Nepravdu označujeme ako 0. Napríklad: Vladimírko má ploché nohy = 0.

Logika operuje s tzv. výrokovými spojkami, ktorými sú: konjunkcia, disjunkcia, implikácia, ekvivalencia a negácia. Aby ste dnes stihli dopliesť korbáč a naaranžovať kraslice, pred samotným testom iba skonštatujem, že Vladimírkovi prináša ohromnú radosť najmä správna aplikácia negácie v hovorovej reči. Príklad: na parkovisku pred hypermarketom ku Vladimírkovi pristúpi zanedbaná osoba a takto k nemu prehovorí: „Kamarát, nemáš jednu cigaretu?“ Vladimírko sa narovná od urovnávania krabíc s mliekom v kufri automobilu a odpovedá: „Áno.“ Pokračuje vo vyrovnávaní krabíc, pričom výmenu informácií pokladá za logicky ukončenú. Ale osoba, ktorá ho na parkovisku oslovila, trochu zmätená, vyčkáva na vyústenie pre ňu pozitívnej odpovede.

A teraz, sľúbený test: Za predpokladu, že na obrázku vidíme „otváracie hodiny“, má výrok o pondelku hodnotu 1, alebo 0?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Fico na sneme opäť útočil aj na médiá

Vo funkcii podpredsedov skončia Dušan Čaplovič a Pavol Paška.

DOMOV

Odhalila kauzu predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

EKONOMIKA

RegioJet skracuje svoje vlaky do Košíc, na prevádzku má málo vozňov

Jazdiť bude len so siedmimi vozňami.


Už ste čítali?