Prosím Vás, a kto je to tá Európa?

Autor: Vladimír Hotár | 17.3.2014 o 17:30 | (upravené 17.3.2014 o 22:13) Karma článku: 9,20 | Prečítané:  676x

Nie, že by išlo o úplne nový trend, ale najmä vďaka posledným udalostiam na Ukrajine sa často stretávame so správami, v ktorých býva prítomné štylizované slovné spojenie typu: Európa schválila sankcie, Európa potvrdila odhodlanie, Európa je proti, Únia konštatovala, Únia chce, Únia sa dohodla... Pod vplyvom týchto zdanlivo banálnych konštrukcií vzniká v našom myslení trvalá deformácia.

 

Niekde v podvedomí si Úniu personalizujeme ako mocného tvora, ktorý je živý, chráni nás, ovláda, rozhoduje, je skrátka über. Logicky síce chápeme, že ide o administratívnu inštitúciu ideovo stvorenú nami-občanmi (pretože sme sa ako spoločnosť tak dohodli), ale ani nás už nenapadne spájať stanoviská Únie s rozhodnutiami konkrétnych politikov a predovšetkým, anonymných úradníkov a komisárov. Moc bez zodpovednosti má totiž veľmi blízko k moci bez kontroly.

Ak v dedinke „Spišské Oné“ starosta Jožko Mrkvička rozhodne, že miestne kravy budú povinné nosiť od 1. 1. 2015 slnečné okuliare a šiltovky, jeho spoluobčania mu rýchlo vysvetlia, že ako humor dobré, ale nech si to ešte rozmyslí. On aj ten náš Róbert Fico nie je Slovenská republika, ale len Róbert Fico, a trúfam si tvrdiť, že nebyť účtov, ktoré mu trpezlivo vystavujeme, tak sa Republikou stane. Týchto príbehov je nespočet, každý v svojom okolí poznáme nejakého šéfa, ktorý sa správa trochu „nadmieru“. Ale čo s inštitútom nemajúcim ľudské meno?

Ak poznáte mená viac ako troch členov terajšej Európskej komisie, potom klobúk dolu. A ak poznáte aj viac, ako len ich mená, klobúk dolu a ešte po ňom poskáčem. Ak teda nie ste priamo profi politológ. Kam tým mierim?

Udalosti na Ukrajine ukázali, že niečo sa so spletitou štruktúrou moci udialo. Únia, hoci ešte nemá silu chrastiť reťazami a sekerami už vie reagovať bleskovo. Kdeže sú časy, kedy sa o predpisovom tvare uhoriek šalátové komisie hádali celé mesiace. Dnes má Únia v najvážnejších otázkach úplne jasno, pozná riešenia, bleskovo identifikuje vinníkov, jednotne proti nim zakročuje a mikroregionálni národní ministri v svojich štátoch už iba dodatočne oznamujú výsledok „diskusie“. Vo vzduchu cítiť superštát.

Veľmi by som si prial chovať nádej, že vážne rozhodnutia v mene všeobjímajúcej Európy budú raz dostávať mená ľudí. Ľudí, ktorím sme ako občania povinní nastavovať zrkadlo. Iba tak, aby sa história neopakovala ako škrečkovo koliesko.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Policajti si pri Bašternákovi nerozumeli. Kauzu Náš človek uzavreli

Výsledkom je, že k ovplyvňovaniu nedošlo.

EKONOMIKA

Štát asi rozšíri diaľnicu na Trnavu na osem pruhov, potrebuje stovky miliónov

Má sa začať už na budúci rok v októbri.


Už ste čítali?